ÚPRAVY ZDROJE EZ25

04.03.2013 20:18

Zdroj z dílny OK2EZ je bezvadné zařízení, dokáže dávat bez problému trvalých 25A. Nicméně jsem jej "vylepšil" o pár úprav.

Na první fotce je původní vzhled zdroje s bílými měřáčky.

To se mi nelíbilo, proto jsem si udělal stupnice černé a doplnil podsvětlení dvěma bílými LEDkami - viz foto 2. Ve skutečnosti to vypadá ještě lépe než na fotce a ampérmetr je vidět i pod stolem, což dříve nebyl.

 

Na třetí fotografii je doplněn do zdroje soft start modul - jelikož díky špičkovému proudu docházelo téměř při každém zapnutí zdroje k vyhození jističe, domontoval jsem softstart modul, který pustí do primáru toroidu proud přes dva termistory, které po cca 2 vteřinách přemostí relé. Od té doby nebyl s jističem problém.Soft start modul jsem zakoupil ZDE.

 

Na poslední fotografii je poslední úprava - úprava otáček ventilátoru. Zdroj má dvě rychlosti chlazení - jednu běžnou a druhou vysokou, která se sepne při zahřátí chladičů nad určitou teplotu a po ochlazení se zase vypne. Bohužel i nižší rychlost je poměrně vysoká - zdroj nepříjemně hučí a přitom se nezahřívá. Doplnil jsem nad ventilártor malý spínač a do série s nižší rychlostí ventilátoru jsem přidal (raději na chladič) výkonový odpor 68 Ohmů. Nyní se ventilátor točí pomaleji, zdroj je téměř neslyšný a přitom se bez problému uchladí (pokud je stanice jen na příjmu). Druhá vyšší rychlost s automatickým spínáním zůstala zachována. Miniaturní přepínač nad ventilátorem přemosťuje tento přidaný odpor, což je vhodné udělat např. při vysílání v závodě kdy zdroj jede na vysoký výkon, nebo také když je velké horko.

 

Nyní jsem se zdrojem bez výhrad spokojen.

Zpět