INTERFACE PRO DIGI PROVOZY (PSK, SSTV...)

04.03.2013 20:32

Vyrobil jsem si jednoduchý interface pro digi provozy. Interface má za úkol galvanické oddělení stanice od PC, a to jak signálové cesty mezi zvukovou kartou a trx, tak i klíčovacího obvodu.

Interface funguje tak, že jacky na zadní straně jsou kabely jack-jack propojeny se zvukovou kartou počítače (proto jsou barvy zdířek stejné jako na PC), a do konektoru CANON se připojí výstup COM z PC, nebo lze připojit USB/COM převodník - funguje mi to i s tím nejlevnějším převodníkem za cca 170,- korun.

 

Do radiostanice je interface připojeno pomocí kabelu vycházejícího z krabičky (viz foto 2 a 3) který je zakončen konektorem MINI-DIN a zapojuje se do konektoru označeném DATA na trx (Yaesu FT897). Já používám pro klíčování a ovládání stanice na stolním PC CAT kabel, takže využívám jen signálové oddělení ke zvukové kartě, naopak ale s notebookem používám i klíčování přes COM port (s USB/COM převodníkem)

 

Zapojení je jednoduché, v signálových cestách mezi zvukovou kartou a trx jsou malé transformátorky 1:1 vypájené z vyřazených modemů k PC, a dva potenciometry, kterými se řídí vstupní a výstupní úroveň.

V klíčovací cestě jsou tři LEDky, dvě signalizují signály DTR a RTS z COM portu případně z COM/USB převodníku a jedna signalizuje zaklíčování - vysílání. Oddělění je řešeno optočlenem ze šuplíkových zásob, LEDky DTR a RTS zároveň slouží ke spojení signálů pro ovládání optočlenu. Myslím že schéma není třeba uvádět, zapojení je tak jednoduché že více už nemůže být. Plošný spoj je vlastní návrh.

Převodník funguje naprosto výtečně, po čtrnácti dnech provozu mám už ke stovce spojení v modu BPSK31.

K provozu používám balík programů HRD - tedy HamRadioDeluxe s deníkem Logbook a s programem pro digiprovoz DM780. Provázanost programů je úžasná, umí si vyhledat údaje o protistanici na QRZ.com, automaticky vyplní do maker informace k vysílání a do logbooku se spojení také zapíše automaticky. Navíc po najetí myší na vysílající stanici program hned zahlásí, zda jsem již s touto stanicí spojení dělal, případně na jakém pásmu a zda mám udělanou i zemi ze které stanice vysílá.

Další informace budu doplňovat průběžně.

Zpět